Skip links

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX) Nedir?

Ziyaret ettiğimiz web siteleri, sürekli olarak kullandığımız mobil uygulamalar hatta dahada ileriye gidersek kullandığımız ürünler, yaşadığımız kenti oluşturan öğeler; tamamı biz kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak, daha iyi bir deneyim yaşatmak için her geçen gün geliştirilmekte, kullanıcıların alışkanlıkları bu gelişimleri doğru yönde etkilemektedir. Ve kullanıcılar artık görsel güzelliği ön planda olan bu hizmetlerden ziyade, daha kullanışlı olan, daha iyi deneyim sağlayanları tercih ediyor.

Kullanıcı deneyimi tasarımının en önemli noktalarından birisi ise kuşkusuz “içerik”tir.“Günümüz kullanıcıları, web sitelerinden veya mobil uygulamalardan ne bekliyor?”, “Kullanıcılar aradıkları bilgilere hangi kanallar aracılığı ile ulaşıyor?” gibi soruları sormak, içeriğimize fayda sağlayabilecek şekilde yapılandırmamızı ve projelerinizde kullanıcı deneyimini arttırmanızı sağlamaktadır.

Kullanıcıların verilerini iyi analiz edebilmek, oluşturulan farklı senaryolar ile farklı insan kitlelerini kapsayarak düşünebilmek, farklı şartlarda oluşabilecek durumları göz önünde bulundurabilmek projelerimizin kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak tasarlanmasını ve sonuca ulaştığında başarıyı elde edilmesini sağlar.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı aslında bir arayüz tasarımı yapmaktan daha çok kullanıcının site üzerindeki etkileşiminin nasıl olacağıyla ilgilenmektedir. Bu etkileşimin nasıl olacağını tasarlayan kişiye Kullanıcı Deneyim Tasarımcısı (User Experience Designer) denir.

Ayrıca, tecrübenin üstünlüğüne inanan birisi olarak şunu söyleyebilirim ki, bolca okuyup bolca dinleyin. Dinleyin ki, sektörde ki öncü abileriniz, ablalarınız hangi hataları yapmış yada neyi düzgün yapmış öğrenin. Şahsen dinlemeyi çok seviyorum. Çünkü tecrübeler bence en önemli araştırma kaynağı.Buraya ilginizi çekebilecek videolar ve E-kitaplar bırakıyorum. İşinize yarayacağını düşünüyorum,

Düşük Maliyet ile En Yüksek Kazanç Sağlayacağınız SEO İle Kazanmaya Başlayın…!

SEO Teklifi Al!
Return to top of page